BASIN AÇIKLAMASI


Şu anda İspanya' da devam eden 33. Avrupa Sutopu Şampiyonası'nda yer alan Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızın almış olduğu sonuçlar ile ilgili sosyal medya hesaplarında ve bazı yayın organlarında yazılanlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle bilinmesini isterim ki; 29 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek olan Avrupa Şampiyonası şu anda İspanya' da devam etmekte olup, Milli Takımlarımızın da maçları devam etmektedir. Avrupa Şampiyonası'na nasıl katıldığımızı ve süreci hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum. Yapılan eleme müsabakaları sonunda kadınlarda 20 ülke arasından ilk 12' ye; erkeklerde 27 ülke arasından ilk 16' ya girerek 33. Avrupa Şampiyonası'na katılım hakkı kazanılmış ve öncelikle bir başarı elde edilmiştir. İki yılda bir yapılan Avrupa Sutopu Şampiyonalarına erkeklerde 2010-2012-2016-2018; kadınlarda ise 2016-2018 yılların da katılma hakkı elde edilerek son yıllarda bu büyük organizasyonlarda var olmanın ve ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Önceki yıllarda hep B kategorilerinde oynayıp, finallere katılamadığımızı da belirtmek isterim. Şu anda İspanya' da yer alan takımlara baktığımızda hem kadınlarda hem de erkeklerde katılım başarısını gösteren ilk 11 ülkeden biriyiz. Bu durumun ülkemizde takım sporları açısından değerlendirildiğinde iyi bir aşama olduğunu düşünüyorum. Tabii ki; grup müsabakalarında takımlarımızın aldığı skorlar iyi değil ancak bir hususu belirtmek gerekir. Gelecek yılların milli takımlarını oluşturabilmek adına teknik ekibimizin görüşleri doğrultusunda hem kadın, hem erkek milli takımlarımızın gençleştirildiğini, kadınların yaş ortalamasının 19, erkeklerin yaş ortalamasının da 22 olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu genç kadro ile gerek kadınlarda, gerekse erkeklerde elemeleri geçerek Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı elde edilmiştir.  Bu başarıyı elde eden Milli Takım sporcularımız ve teknik kadro büyük bir işe imza atmışlardır. Bu genç kadronun yaptıklarının gelecek yıllar için ümit vaad ettiğin düşünüyorum. 

Avrupa Şampiyonası'nda yer alan erkek takımlara baktığımızda neredeyse hepsinin profesyonel sutopu oyuncularından oluştuğunu görüyoruz. Bizim ile birlikte 3 ülke amatör olarak oynamaktadır. Buna rağmen milli takımımız son 5 Avrupa Şampiyonası'nın 4'üne katılım başarısı göstermiştir. Kadın milli takımımızın rakiplerine baktığımızda, hiç değişmeyen Avrupa' nın ilk 6'sı (Hollanda, İtalya, Macaristan, Yunanistan, İspanya ve Rusya) ile aynı düzeyde değiliz. Bu ilk 6 dışında kadın milli takımımız her ülke ile dişe diş mücadele edecek düzeye gelmiştir. 

Tabii ki, bütün bunların olabilmesi ve şampiyonalarda yer alabilmemiz için uzun bir hazırlık süreci yaşadık. Milli Takımlarımızın en iyi şekilde şampiyonalara hazırlanabilmesi için Federasyon imkanlarımızı maksimum derecede kullandık. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızın bütçe desteği ile faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Milli Takımıza sponsor bulunması yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Sponsor olması durumunda daha başarılı sonuçlar alacağımıza inancımız tamdır. 

Sonuç olarak, Milli Takımlarımızın Avrupa Şampiyonası'ndaki mücadeleleri devam etmektedir. Şampiyona sona erdiğinde Milli Takımlarımızın aldığı sonuçlar hem idari hem teknik açıdan Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilecek ve gelecek yıllarda sutopunun başarısı için gerekli tedbirler alınacaktır.

Kamuoyuna saygılarımla arz ederim.

Vedat AKGÜN

Federasyon Başkanı

Diğer Haberler